(Video) Biserica „Sfinții Arhangheli” din Sculeni a fost sfințită de IPS Mitropolit Teofan

24 August 2019
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Flavius Popa

Credincioșii din satul Sculeni, comuna Victoria, Protopopiatul Iași 1, județul Iași, au participat sâmbătă, 24 august 2019, la slujba de sfințire a noii biserici din Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Târnosirea dar și Sfânta Liturghie au fost oficiate de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Părintele Mitropolit Teofan a săvârșit târnosirea sfântului lăcaș și a oficiat Sfânta Liturghie arhierească pe un podium special amenajat. Răspunsurile liturgice au fost oferite de un grup psaltic.

Pentru meritele deosebite, părintele paroh Bobârcă Marcel a primit din partea IPS Teofan, distincția „Crucea Sfântului Ierarh Dosoftei” pentru clerici. De asemenea, chiriarhul a oferit ctitorilor și binefăcătorilor distincții de vrednicie.